Аварийно осветлениеАварийното осветление е част от цялостната система за осветление, която продължава да работи в случай на авария (прекъсване или срив), отпадане на централното електрозахранване и основното осветление. Захранването на аварийните осветителни тела се извършва чрез независими енергийни източници – акумулаторни станции (централни енергийни системи) или автономни батерии. Чрез тях се постига осветление в зоната на работното място и / или евакуационните изходи в продължение на 1-3 часа. Най-общо можем да посочим две основни функции на този вид осветителна инсталация:
Стандарти свързани с аварийното осветление:
Трите варианта на аварийна осветителна система са както следва: Аварийно осветително тяло с вградени инвертор и собствена акумулаторна батерияТялото е свързано към електрическата инсталация и батерията му се намира в непрекъснат режим на подзаряд. При отпадане на централното захранване, аварийното осветително тяло получава захранване от батерията. Този вариант е подходящ както за аварийно, така и за евакуационно осветление. Чрез включването на модул инвертор и батерия към основните осветителни тела те могат да изпълняват и функции на аварийно осветление. Аварийно осветително тяло със собствен инвертор и батерия и възможност за извършване на самодиагностикаВ тялото е монтиран и микропроцесор свързан със светодиоден индикатор, указващ състоянието на осветителното тяло. Различни цветове на светодиода сигнализират за промяна в състоянието на осветителното тяло - например, червено – работа в авариен режим, жълто – дефект на лампата, зелено – нормално функциониране. За състоянието на автономните осветителни тела следи централна управляваща система. Разполагането й в контролния център на сградата дава възможност за точно локализиране на точното разположение на авариралото тяло и вида на повредата. Аварийни осветителни тела, захранвани от централна енергийна (акумулаторна) системаТук отново можем да разграничим няколко варианта за изграждане на цялостната система за аварийно осветление. Те донякъде са аналогични на посочените по-горе варианти, но с уговорката, че захранването на всички осветителни тела е общо от централна акумулаторна станция:
Към кой от тези варианти да се насочите? Това се определя от различни фактори – предназначение, големина, състояние на сградата, брой на служителите и т.н. Новите европейски стандарти и норми въвеждат строги, но изключително необходими изисквания за видовете аварийни осветителни тела, техните минимални характеристики и точното им място за монтаж. Не на последно място е специфицирането на периодични инспекции и тестове. Неспазването на тези правила би могло да доведе не само до проблеми с контролните и проверяващи органи, но и до неприятни инциденти, свързани с проблеми при евакуирането на сградата. |
|
|
© Copyright Elnet 2005 |
||